Refinancování hypotéky znamená splacení stávající hypotéky novou hypotékou poskytnutou majiteli hypotéky – dlužníkovi jinou bankou. Dlužník žádá o refinancování hypotéky většinou těsně před skončením doby fixace úrokové sazby a zpravidla v situaci, kdy je nabídka nových podmínek od nové banky výhodnější než nabídka od banky, která poskytovala hypoteční úvěr doposud po dobu fixace.

Hypotéku je možné refinancovat i několik let před vypršením fixace. Lidé této možnosti využívají například před očekávaným růstem úrokových sazeb. Standardem je dnes refinancování na dva roky dopředu, které aktuálně umožňuje přibližně polovina českých bank. Komerční banka jako jediná na trhu dokáže refinancovat hypotéku až 3 roky před koncem fixace.

S koncem období fixace banka nabízí dlužníkovi nové podmínky vč. úrokové sazby pro další období (období fixace může být na 1, 3, 5 nebo více let). V tento okamžik má dlužník možnost bez pokuty ze strany banky hypotéku refinancovat – tj. nechat si splatit současnou hypotéku novou hypotékou od jiné banky, která nabídne lepší podmínky a zejména výhodnější úrokovou sazbu.

Dlužník tedy díky refinancování získá nový hypoteční úvěr s výhodnějšími podmínkami, kde si dle nabídky nové banky může například prodloužit dobu splácení, odložit některé měsíční splátky, mimořádně splatit část úvěru i v období fixace úrokové sazby, apod. Hlavním důvodem refinancování je výhodnější nabídka úrokové sazby, díky které může dlužník ušetřit na měsíčních splátkách.

Výhodná sazba i podmínky
Zkušení partneři

Jsme spolehliví a s našimi partnery z HypoGo vám poskytujeme bezpečí a jistotu.